Zrób sobie majówkę. Jętka step by step.

       Ogromne (jak na nasze warunki) owady latające nad rzeką i unoszone prądem, głośne chlupoty towarzyszące żerowaniu ryb, i to ryb, jakich nie spodziewalibyśmy się się w łowisku – to właśnie czas majówki. Kilka gatunków dużych owadów z rzędu jętek (najczęściej są to Ephemera danica i Ephemera vulgata) pojawia się nad naszymi wodami w okolicach czerwca, by po kilku, kilkunastu dniach zniknąć aż do następnego sezonu. Niektórzy muszkarze wielce upodobali sobie łowienie na majówkę, żyją oczekiwaniem na ten jedyny w swoim rodzaju czas, kiedy to na dobrze dobraną i podaną muszkę można złowić największe okazy ryb. I to złowić metodą najbardziej ulubioną przez większość – na suchą muchę.
     Istnieje bardzo wiele rodzajów muszek imitujących opisywanego owada. Zapraszam do wykonania jętki majowej z tułowiem typu detached (ang. osobny, oddzielny) lub extended (przedłużony). Tego typu konstrukcja pozwala na zbudowanie dużej imitacji na stosunkowo niewielkim, dobrze trzymającym (krótki trzonek!) haku. Użycie lekkiego haczyka, oraz zastosowanie sarniej sierści nadaje muszce doskonałą pływalność.

     Oczywiście istnieją możliwości wykorzystania wielu innych materiałów do budowy imitacji jętki majowej. Oto kilka przykładów:

Tekst ukazał się w Wiadomościach Wędkarskich I.2011.