Rak nieborak

               Imitacja niewielkiego raka cieszy się uznaniem wędkarzy , którzy wyspecjalizowali się w muchowym połowie brzany – wspaniałej, walecznej ryby. Stosują tę przynętę w metodzie dolnej nimfy, lub prowadzą ją przy dnie na długiej lince jak mokrą muchę. Brania innych gatunków przy okazji takiego połowu nie należą do rzadkości. Imitacje skorupiaków są oczywiście bardzo popularne przy połowie troci w morzu. Co ciekawe, mój kolega spiningista z powodzeniem łowi na takie raczki okonie, stosując metodę bocznego troka.
Wykonajmy imitację raka w wersji tubowej.

1. W uchwycie imadła osadzam plastikową rurkę 3 mm. Formuję kołnierzyk przypalając koniec rurki płomieniem.
1..jpg

2. Tuż za kołnierzykiem przywiązuję niezbyt bogaty pęczek sierści, czułki gumkowe, oraz oczka.
2..jpg

3. Teraz dowiązuję dwa odcinki żyłki. Na grubszej (0.40) będę montował balast. Cieńsza (0.20) posłuży jako owijka. W miejscu wiązania nakładam odrobinę dubbingu.
3..jpg

4. Przywiązuję imitacje szczypiec. Wykonałem je z odpowiednio przyciętych piórek szyjnych kury.
4..jpg

5. Buduję tułów z dubbingu, na nim nawijam niezbyt gęstą jeżynkę.
5..jpg

6. Tuż za szczypcami dwoma zwojami owijki przymocowuję materiał na pancerzyk – może to być pasek body stretch. Żyłką przewijam tułów i jeżynkę. Układam pancerzyk na tułowiu, naciągam, przywiązuję tuż za tułowiem.
6..jpg

7. Odwracam muchę w imadle. Na żyłkę nawlekam metalowe koraliki – ilość i masa wedle uznania.
7..jpg

8. Naciągam żyłkę i przywiązuję w miejscu mocowania pancerzyka. Miejsce wiązania należy starannie zakleić. Powstał w ten sposób swoisty kil, który będzie stabilizował pozycje przynęty w wodzie.
8..jpg

9. Przywiązuję piórko takie, jakie użyłem na szczypce i jeżynkę. Nawijam odwłok z dubbingu.
9..jpg

10. Przykrywam odwłok body stretchem, przewijam żyłką. Odcinam rurkę tuż za miejscem przywiązania”ogonka”. Ostrożnie przytapiam płomieniem, tworząc kołnierzyk.
10..jpg

11. Gotowy rak. Uzbrojony i niebezpieczny.
11..jpg

Tekst ukazał się w Wiadomościach Wędkarskich IX.2017.