Krewetka

Zaślubiny muszkarza z morzem miały miejsce już jakiś czas temu. Coraz więcej wędkarzy łowi metodą muchową na naszym wybrzeżu Bałtyku. Rośnie też liczba tych, którzy z muchówką wyprawiają się na coraz dalsze łowiska – od Skandynawii, poprzez Morze Śródziemne, aż po najdalsze, egzotyczne, ciepłe morza. I wszędzie tam, gdzie można zastosować metodę muchową w wodzie słonej, trzeba mieć w pudełku imitacje skorupiaków, które stanowią bardzo istotną część pokarmu większości słonowodnych gatunków ryb.
Dziś krewetka. W rozmiarach #12-8 nieodzowna na belonę. Większe , aż do #2, skuteczne na troć. Zapraszam do imadełek.

1. Do trzonka haczyka odpornego na słoną wodę bezbarwną nicią wiodącą przywiązuję na wysokości nasady zadzioru odcinek syntetycznej włóczki w kolorze różowym.
1..jpg

2. Dookoła tak powstałego chwościka mocuję pęczek prążkowanych promieni pióra kaczora krzyżówki i kilka odcinków crystal flash.
2..jpg

3. W tym samym miejscu przywiązuję oczka na słupkach, oraz parę stosin szyjnego pióra koguta, imitujących czułki skorupiaka.
3..jpg

4. Podążam nawojami nici aż do oczka haka. Nić skręcam z perłowo różowym dubbingiem.
4..jpg

5. Z dubbingu buduję stożkowy odwłok.Przewijam go powrotnie zwojami nici, zatrzymuję się w pewnej odległości od oczka haczyka.
5..jpg

6.Od góry nakładam pancerzyk – to gotowy, odpowiednio uformowany element, który bardzo ułatwia wykonanie wiernej imitacji krewetki. Mocuję go dwoma zwojami nici wiodącej na odcinku ostatnich dwóch-trzech segmentów (w tym miejscu pod pancerzyk warto położyć odrobinę bezbarwnego kleju).
6..jpg

7.Kończę finiszerem, wyczesuję dubbing. Krewetka gotowa.
20190526_132234.jpg

Tekst ukazał się w Wiadomościach Wędkarskich VI 2019.