Jedno pióro

         Przeciętna sztuczna mucha zazwyczaj składa się z 4-5 elementów. Ogonek, jeżynka, tułów, na tułowiu owijka, no i skrzydełka. Najbardziej wyszukane i rozbudowane wzory much łososiowych typu full dress to często od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu różnych materiałów. Najprostsze muszki bez skrzydełek to zwykle tułów wykonany z nici wiodącej lub dubbingu i jeżynka z jednego pióra. Ciekawie przedstawiają się konstrukcje wykonane wyłącznie przy użyciu jednego piórka i nici wiodącej. Kilka takich muszek ma swoje stałe miejsce w moich pudełkach. Ich wykonanie jest bardzo proste, są przy tym skuteczne i bardzo uniwersalne. Oto kilka takich muszek, które z powodzeniem stosuję.

      Sucha z CDC:
Fot.1.
Do haczyka przywiązuję piórko cdc tak, aby jego czubek skierowany był w prawo – z tego odcinka powstanie pojedyncze skrzydełko. Reszta pióra wraz ze stosiną posłuży do wykonania tułowia.

1.

1.

Fot.2
Nicią wiodącą podążam w kierunku łuku haczyka. Chwytam stosinę pióra, skręcam ją i nawijam w kirunku grotu. Teraz przywiązuję nawinięte pióro do trzonka haczyka i przewijam powstały tułowik przeciwskrętnymi zwojami nici wiodącej.

2.

2.

Fot.3
Przy pomocy nici ustawiam skrzydełko pod odpowiednim kątem i wykonuję główkę muchy.
Powstała w ten sposób imitacja małej jętki.

3.

3.

Fot.4
Mogę też uformować skrzydełko tak, aby utworzyło płaski daszek. Taka muszka bardzo skutecznie imituje chruścika lub małą widelnicę.

4.

4.

      Sucha muszka w całości wykonana z szyjnego pióra koguta:
Fot.5
Do haczyka przywiązuję piórko szyjne koguta – w prawo skierowana jest część z promieniami, posłuży do wykonania jeżynki. Pozostała część pióra to stosina z usuniętymi promieniami.

5.

5.

Fot.6
Nawijam stosinę w kierunku główki – powstaje w ten sposób smukły, prążkowany tułowik.

6.

6.

Fot.7
Jeżynkę nawijam w kierunku tułowia, przywiązuję i jej zwoje wzmacniam przeciwskrętnie nicią wiodącą.

7.

7.

Fot.8
Gotowa muszka.

8.

8.

Fot.9 i 10
Identycznie wykonana muszka, tyle, że tym razem tułów powstał przez nawinięcie stosiny z bardzo krótko obciętymi promieniami.

        Muchy mokre:
Fot.11 i 12.
Tą samą metodą można wykonać muszki mokre. W użyciu będą wówczas odpowiednio miękkie, „żeńskie” pióra – w tym przypadku wykorzystałem szyjne pióra kury domowej i kuropatwy.

Tekst ukazał się w Wiadomościach Wędkarskich X.2012.